Čo sa dialo na juniorskom pobyte Bradfield College v lete 2019
Poznáte lepšiu kombináciu ako je cestovanie a vzdelávanie sa? Možno akurát tak skvelé zážitky a zlepšovanie sa. Obe tieto spojenia si vychmatli mladí ľudia z celého Slovenska na jazykovom pobyte v Anglicku a stretli sa s novými ľuďmi z celého sveta.
Cesta
Dva týždne strávené v Bradfielde, čarovej časti grófstva Berkshire, sa stali súčasťou života dvanástich detí vo veku od jedenásť do šestnásť rokov počas leta 2019. Vzdelávací „výlet“ sa začal už na letisku. Po rozlúčení sa s rodičmi prišiel čas spoznať svoju delegátku, ktorá deti sprevádzala počas celého pobytu a starala sa o bezpečie a pohodlie. Let bol pomerne krátky a vznikli z neho rôzne fotky. Na letisku výletníkov čakal animátor z Oxford International, ktorý sa postaral o presun z letiska do Bradfieldu.
Príchod
Campus a priestory školy sú moderné a historické zároveň. Práve to z Bradfieldu robí zaujímavú destináciu, v ktorej sa človek musí cítiť dobre. Všetci boli ubytovaní v „domčeku“ menom Loyd, ktorý mal práčovňu, spoločenskú miestnosť a na každej chodbe minimálne dve kúpeľne a toalety. Jednoducho a útulne zariadené izby presne odzrkadľovali štýl anglických internátov. Keďže kamarátstva sa vytvorili hneď na začiatku, deti mohli bývať spolu. Po tom, ako sa všetci ubytovali, nasledovalo úvodné stretnutie a test, ktorý študentov zadelil do skupín na výučbu podľa úrovne angličtiny. Každý bol trochu nervózny. Nakoniec to však dopadlo dobre a väčšina bola so svojou skupinou spokojná.
Škola
Každé doobedie sa nieslo v duchu výučby. Najprv boli raňajky, kde mal každý možnosť si vybrať z množstva jedál, po ktorých sa žiaci presunuli do školy. Vyučovanie prebiehalo formou prednášky ale tiež komunikácie učiteľa so študentom. Gro bola gramatika, slovná zásoba či komunikačné cvičenia, pri ktorých sa žiaci osmelili a rozprávali v angličtine pred celou triedou. Tým, že trieda mala rôzne národnostné zloženie sa mohli deti o sebe dozvedieť mnohé zaujímavé veci. Pracovali v menších skupinkách, pomáhali si a takto to vyzeralo každý deň. Občas na hodinách počúvali piesne a následne ich prekladali. Mnoho žiakov oceňovalo u pedagógov osobný prístup a pomoc, ktorá im bola podaná vždy, keď mali problém. Učitelia sa zaujímali aj o osobný stav študenta. Vedúceho skupiny sa vždy pýtali, či je žiak na hodine spokojný a čo by chcel zmeniť. Študenti si teda odnášali z hodín vždy dobrú náladu a smiech. Po dvoch namáhavých týždňoch príprav a učenia sa, boli žiaci obdarovaní certifikátmi, o absolvovaní kurzu anglického jazyka s informáciou o dosiahnutej jazykovej úrovne. Deti zo Slovenska potešili tým, že dosiahli úžasné výsledky. Mnohí z nich si pri slávnostnom udeľovaní certifikátov prevzali úroveň C1. Všetci počas dvoch týždňov pracovali usilovne ako včely a snažili sa.
Aktivity
Voľný čas po vyučovaní bol väčšinou najobľúbenejšia časť dňa. Celé poobedie sa žiaci mohli pohybovať po areáli školy a skúšať rôzne nové veci. Hrať tenis na tenisovom kurte, hrať golf, plávať v krytom bazéne či len tak sedieť v tráve, užívať si slnko a spoznávať sa s novými priateľmi. Pre tých, ktorí sa v škole unavili, bola pripravená „chill zone“, kde si žiaci oddýchli. Čítali knihy či rozprávali sa s novými kamarátmi. Celo Campusové aktivity boli založené na spolupráci všetkých študentov. Hneď prvou bola aktivity „Scavenger Hunt“, pri ktorej sa deti rozdelili do skupín a pomocou smartfónov hľadali rôzne indície a riešili úlohy. Deti sa však vždy najviac tešili na večerný program. Nebol iba o diskotékach, ktoré však tiež nechýbali. Svoje schopnosti a danosti mohli deti prezentovať na Talentovej show alebo na Noci národností. Každý predstavil svoju krajinu cez jedlo, zvyky, obyčaje, umenie či známe osobnosti. Bolo zaujímavé vidieť, ako sa každý národ od seba líši a má svoje typické vlastnosti. Slováci si pripravili ľudové tance a priblížili ostatným napríklad Mateja Tótha, Dominiku Cibuľkovú, či aktuálnu prezidentku. Zasmiať sa mohli aj na Karaoke noci, ktorú využilo mnoho detí.
Výlety
Mesto Reading sa stalo výletom číslo jeden. Tehlové mestečko, v ktorom sa dá nájsť úplne všetko. Preto si hneď na začiatku deti pokupovali veci ako nabíjačky na telefóny či sladkosti. Veľký deň prišiel, keď sa deti ocitli v Londýne. Niektorí z nich Londýn ešte nenavštívili. Aj keď Big Ben bol pod lešením, pohľad na Londýnske oko či Buckinghamský palác si užil snáď každý. V Londýne sa zorganizoval výlet do Národnej galérie, St. James´s parku, kde si po náročnom behaní po veľkomeste deti oddýchli a nesmel chýbať tiež Hyde park a slávna Oxford Street. Tam sa mladí nákupní maniaci zdržali takmer najdlhšie.
Keďže sa celý výlet v Bradfielde niesol v akademickom duchu, nemalo by zmysel nenavštíviť Oxford a známu Oxfordskú univerzitu. Kamenné mesto plné pamiatok a histórie ponúklo pohľad na obrovský komplex najznámejšej univerzity na svete. Rôzne suvenírové obchodíky ponúkali široký sortiment darčekov a spomienkových vecičiek. Avšak, našich študentov najviac zaujala práve exkurzia do priestorov múzea, ktoré nesie prvky inšpirácie pre film Harryho Pottera. Keďže „potterheadov“ na pobyte bolo dostatok, všetci si z prehliadky odniesli pekné zážitky. Veľkú záhadu jedného z dedičstiev UNESCO sa snažili rozlúsknuť aj Slováci, ktorí si zvolili ako dobrovoľný výlet práve toto miesto. Stonehenge. Pohrebisko, nad ktorým pevne stoja obrovské kamene usporiadané v rôznych tvaroch, zaujalo každú zvedavú myseľ a asi aj fotoaparáty, pretože vzniklo mnoho milých fotografií.
Priateľstvá
Okrem všetkých vedomostných a zážitkových skúsenostiach Bradfield ponúkal aj neporovnateľnú možnosť spoznať nových priateľov a kamarátov, s ktorými aj Slováci ostali v kontakte doteraz. Celkovo sa v Bradfielde počas pobytu ocitlo početné množstvo národností. Kultúrna diverzita viedla mladých ľudí k pochopeniu, že nie sú jediným národom na svete a museli sa navzájom rešpektovať a pomáhať si. Deti v Bradfielde dokázali, že každý dokáže byť s niekým kamarát bez ohľadu na to, odkiaľ pochádza. Keďže internet je vo všetkých týchto krajinách, mladí môžu medzi sebou komunikovať a plánovať stretnutia do budúcnosti.
Interview našich študentov počas jazykového pobytu na Bradfield College 2019
Záver
Jazykový pobyt v Anglicku dal do života mladých ľudí mnoho. Odvahu komunikovať v inom jazyku ako vo svojom materinskom. Počúvať iných a porozumieť, čo hovoria. Byť trpezlivý a pracovať na sebe, pretože len tak sa dá dosahovať pokrok. Pri rozlúčke s Bradfieldom si mnohí poplakali. Kamarátstva, ktoré nikdy len tak nezaniknú, nové kontakty a poznatky zo školy, či skúsenosti, ktoré v Bradfielde nadobudli im už nikto nevezme a mladí šikovní ľudia z rôznych kútov Slovenska budú na dva týždne strávené v Anglicku ešte dlho spomínať.
Spomienková koláž našich študentov na Bradfield College 2019